Szumy uszne to powszechnie występująca dolegliwość, na którą skarżą się przede wszystkim osoby starsze. Potrafią one bardzo utrudniać codzienne życie a wielu pacjentów nie wie, co robić, gdy szumy uszne występują. Okazuje się, że pojawiają się one w przypadku występowania pewnych chorób oraz pod wpływem dużego stresu.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to dolegliwość, która występuje w przebiegu różnych chorób. Mają one zwykle postać dźwięków, które brzmią jak szumy, piski, dzwonienie i gwizdy. Gdy pojawiają się szumy i pacjent trafia do lekarza rozpoczyna się diagnostyka, której celem jest znalezienie miejsca uszkodzenia.

Dlaczego pojawiają się szumy uszne?

Statystyki pokazują, że na szumy uszne w Polsce cierpi około 15% pacjentów. Szumy mogą pojawiać się w wyniku wystąpienia infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Bywają one także wynikiem przewlekłych schorzeń takich jak nadciśnienie, niewłaściwy poziom cholesterolu, zaburzenia czynności tarczycy i cukrzyca.

Przebywanie w miejscu, gdzie jest bardzo wysoki hałas, na przykład na koncercie, również może skończyć się tym, że dana osoba przez jakiś czas będzie słyszała szumy uszne. Nie można też zapominać o tym, że przyczyną występowania szumów usznych jest stres, zarówno jednorazowy jak i przewlekły.

Jak sobie radzić z szumami usznymi?

Nie ma jednego leku, który w prosty i szybki sposób byłby w stanie wyleczyć szumy uszne. Z całą pewnością najpierw trzeba przeprowadzić diagnostykę, pod kierunkiem lekarza laryngologa.

Zależnie od przyczyny można znacznie zredukować szumy. U osoby z nadciśnieniem zwykle wystarczy zaordynowanie odpowiednich leków. U osób z problemami tarczycy pomaga wyrównanie poziomu hormonów. Dość często zdarza się tak, że u pacjenta nastąpiło uszkodzenie ślimaka usznego, które ma charakter trwały. Można wtedy zastosować terapie dźwiękowe albo neurostymulację. W diagnozowaniu szumów usznych stosuje się typowy zestaw badań audiologicznych, dzięki czemu można sprawdzić jak funkcjonuje ucho zewnętrzne, wewnętrzne, środkowe i nerw słuchowy.

Z kolei gdy szumy są jednostronne należy wykonać rezonans magnetyczny głowy. Należy pamiętać także o tym, że u dużej grupy pacjentów z szumami usznymi jednocześnie może występować niedosłuch.