Słuchanie muzyki przed snem jest powszechną praktyką, dlaczego więc tego nie robić? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to idealna aktywność sprzyjająca dobremu wypoczynkowi, ponieważ muzyka jest mniej stymulująca niż oglądanie seriali czy filmów, a do tego relaksuje nas, wprowadza w stan przyjemnego samopoczucia. Blues, jazz, może jakieś pianino, a nawet playlista z naszymi ulubionymi piosenkarzami rockowymi czy popowymi – co by było w tym złego?

Otóż prawda jest taka, że nie jest to tak zdrowe, jak by nam się wydawało. Muzyka może zmienić architekturę snu, w której każdy etap jest decydujący dla osiągnięcia głębokiego i spokojnego odpoczynku.

Utwory muzyczne, głosy, melodie i instrumenty zostają w naszym umyśle jak echo. Często przeradza się to w zjawisko, kiedy nie możemy pozbyć się melodii piosenki z głowy. Jest on denerwujące, uciążliwe i może całkowicie zakłócić nasz sen. Jednym z najczęstszych skutków słuchania muzyki przed snem jest to, że piosenka „utknie” w naszej głowie i nasz mózg będzie ją stale powtarzał, co utrudni nam dobry nocny odpoczynek.

Słuchanie muzyki przed snem poprawia nastrój, ale nie pomaga w zasypianiu

To ważne. Coś tak prostego jak przygotowanie ulubionej playlisty, wygodne ułożenie się w łóżku, wyłączenie świateł i wreszcie zamknięcie oczu nie sprawi, że będziesz lepiej spał. Wręcz przeciwnie. Pobudzi twój mózg do tego stopnia, że będziesz musiał się często budzić.

To jest właśnie ten ciekawy paradoks związany z czymś, co podoba się nam wszystkim, bo niewiele doświadczeń jest tak przyjemnych, jak słyszenie w kółko tej piosenki, którą tak bardzo lubimy. Poczujemy się dobrze, troski dnia i nagromadzony stres zostaną oczyszczone. Jednak gdy położysz głowę na poduszce, po kilku minutach to twój umysł będzie powtarzał tę piosenkę, tę muzykę w kółko.

Co jeszcze może zakłócić Twój sen w nocy?

Wiemy, że wielu z Was może nie zgadzać się z tym badaniem. Czasami jednak angażujemy się w zachowania, które naszym zdaniem sprzyjają dobremu odpoczynkowi, a w rzeczywistości osiągamy coś zupełnie przeciwnego. Należy więc wziąć pod uwagę pewne praktyki, które mogą być przeciwwskazaniem do osiągnięcia głębokiego snu:

  • Nocne podjadanie. Jedzenie i przekąski przed pójściem spać mogą zaburzać sen. W https://prodieta.pl dowiesz się, jak powinna wyglądać Twoja dieta, żeby nie zaburzała ona snu.
  • Odpoczynek poprzez robienie maratonów seriali.
  • Bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury. Spanie w pomieszczeniu, w którym jest bardzo gorąco lub w którym temperatura jest bardzo niska, również przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.